Przebarwienia

Przebarwienia skóry wynikają z zaburzenia jej kolorytu. Wymienić możemy, m.in. plamy i znamiona. Są one wrodzone lub nabyte, np. powstałe pod wpływem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Jak się pozbyć zaburzeń pigmentacji skóry? Wrodzone znamiona ciężko jest wyleczyć, ale nie jest to niemożliwe. Istnieją sposoby na zminimalizowanie lub całkowite usunięcie nierówności, oszpecających nasze ciało.

Klinika Murano oferuje usuwanie przebarwień, m.in.: zabiegi laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2, laserem rubinowym Q-switch lub alma, peelingi medyczne PCA Skin, a także mezoterapię igłową i mikroigłową.

 

Usuwanie przebarwień – laser Discovery Pico

W Klinice Murano usuwanie przebarwień wykonujemy przy pomocy nowoczesnego lasera Discovery Pico.

Przebarwienia czy też inaczej zmiany pigmentacyjne to małe bądź badziej rozległe plamy posiadające ciemniejszy kolor od otaczającej je skóry.

Przybierają barwę od jasno brązowej czasem nawet aż po czarną. Najczęściej zaobserwować je można na twarzy, dekoldzie, szyi czy też dłoniach a więc w miejscach najbardziej narażonych na promieniowanie słoneczne. Powstają one w wyniku zaburzeń pigmentacji skóry i miejscową nadprodukcją melaniny.

Podstawową przyczyną ich powstawania są promienie słoneczne jednak wymienić możemy także szereg innych czynników tj:

  • niedoczynność nadnerczy,
  • nadczynność tarczycy,
  • terapia hormonalna,
  • menopauza,
  • ciąża,
  • zaburzenia hormonalne,
  • naturalne procesy starzenia.

 

Do najczęściej obserwowanych zmian pigmentacyjnych (przebarwień) należą:

  • piegi– małe, okrągłe, jasnobrązowe plamki powstające głównie na twarzy u osob z jasnym fototypem skóry. Najczęściej występują u osób z zielonymi oczami i rudymi włosami. Ich kolor zmienia się pod wpływem słońca (stają się ciemniejsze). Mają one podłoże genetyczne, są dziedziczone po rodzicach. Z wiekiem mogą samoistnie znikać lub przybierać na ilości,
  • melasma (ostuda)– szczególny rodzaj przebarwień występujący u około 90% kobiet będących w ciąży. Związane są z działaniem żeńskich hormonów- estrogenu i progesteronu, które podczas eksponowania skóry na słońce stymulują nadprodukcję melaniny,
  • plamy soczewicowate– swoim wyglądem przypominają piegi, różnią się od nich jednak większym rozmiarem, wyraźniejszym odgraniczeniem od skóry nieprzebarwionej oraz miejscem występowania- zaobserwować je można na całym ciele a nie tylko w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych. Wraz z wiekiem ich ilość może się zwiększać, wtedy mamy do czynienia z plamami soczewicowatymi starczymi,
  • przebarwienia pozapalne– ten rodzaj przebarwień występuje najczęściej w miejscach, gdzie uprzednio występowały zmiany trądzikowe, uczulenia, poparzenia czy też niektóre wysypki skórne np. ospa. Zdarza się, że po różnie długim okresie trwania ustępują samoistnie,

Przebarwienia nie stanowią niebezpieczeństwa dla ich posiadacza, są jednak defektem kosmetycznym i częstą przyczyną niskiej samooceny i braku pewności siebie.

Na szczęście istnieje szereg metod, które w skuteczny sposób pozwalają na ich znaczne rozjaśnienie bądź całkowite pozbycie się. Należy jednak być świadomym faktu, że leczenie przebarwień, czy to farmakologiczne czy laserowe jest procesem długotrwałym, trwającym wiele miesięcy.

Usuwanie przebarwień – umów się na zabieg z naszym specjalistą.

 

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień to nie tylko bardzo skuteczna, ale także bezpieczna forma pozbycia się niechcianych niedoskonałości. Zabieg polega na precyzyjnym wyznaczeniu miejsc, w których aktywna będzie wiązka laserowa. Światło lasera rozgrzewa poszczególne fragmenty skóry, doprowadzając do jej mikrouszkodzeń. Tym samym przebarwienia mogą najpierw bezpośrednio po zabiegu delikatnie ciemnieć, a następnie jaśnieć i całkowicie blednąć. Z czasem przebarwienia zostają całkowicie wydalone z organizmu. Bezpośrednio po zabiegu można odczuwać lekkie pieczenie i/lub miejscową ciepłotę skóry, które jednak powinny minąć po kilku godzinach. Najbardziej optymalne efekty uzyskuje się po około 2-3 tygodniach od ukończonej terapii. Do zabiegu kwalifikowane są osoby praktycznie w każdym wieku, z przebarwieniami o różnym charakterze, które jednak wcześniej zostaną ocenione przez doświadczonego lekarza.

Dzięki działaniu lasera skóra staje się bardziej jednolita – jej koloryt jej wyrównany, przez co wygląda na młodszą i bardziej świeżą. Uciążliwe przebarwienia po pełnej serii zabiegów mogą stać się praktycznie niewidoczne. Jeśli pacjentowi zależy na lepszym wyglądzie bezpośrednio przed ważnymi wydarzeniami np. ślubem czy wakacyjnym wyjazdem, to warto zaplanować cały proces leczenia zdecydowanie wcześniej. Nerwowość sprzyjająca przygotowaniom do ważnych uroczystości czy słońce w połączeniu z morską wodą nie będą dobrze działać na skórę świeżo po zabiegu. Może także nastąpić czasowe nasilenie przebarwień, co również nie będzie korzystne. Optymalny efekt będzie możliwy po wykonaniu serii zabiegów, w odpowiednich odstępach i po określonym przez lekarza czasie. Po tym warto również stawić się na wizycie kontrolnej po zabiegu, aby lekarz ocenił efekty terapii.

Po zabiegu nie jest konieczna praktycznie żadna rekonwalescencja. Pacjent może udać się do domu od razu po zabiegu. Warto jednak na czas po kilku godzinach od zabiegu poprosić o towarzystwo i transport bliską osobę.

 

Usuwanie przebarwień na twarzy

Problem trądziku dotyka wiele osób począwszy od nastolatków, a skończywszy na osobach dorosłych. Trądzik dorosłych najczęściej wywołany jest stresem i wpływem hormonów działających na skórę. W celu leczenia przebarwień po trądziku można zastosować terapię farmakologiczną, jednak według wielu specjalistów powoduje ona znaczne obciążenie organizmu. Zdecydowanie szybszym i efektywniejszym rozwiązaniem jest leczenie przebarwień po trądziku poprzez wykorzystanie lasera. Schemat działania jest w tym przypadku bardzo podobny, jak ma to miejsce w leczeniu pozostałych rodzajów przebarwień. Oprócz tego leczenie laserem powoduje wyrównanie powierzchni skóry, która również mogła zostać zaburzona poprzez blizny potrądzikowe. Wiązka lasera wywołuje ablację punktów o bardzo małej średnicy.

 

Przeciwwskazania do zabiegu

Mimo, że zabiegi laserowe są bardzo bezpieczne, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu usuwania przebarwień przy pomocy lasera:

  • ciąża, połóg i karmienie piersią,
  • choroby skórne, w tym alergie, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca itp.,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • choroby przewlekłe np. takie jak nowotwory,
  • rozrusznik serca,
  • nadczynność i niedoczynność tarczycy,
  • nieustabilizowana cukrzyca,
  • wszczepienie implantów w miejscach planowanych zabiegów,

Przed zabiegiem należy również unikać intensywnego opalania się, a także niektórych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

FAQ

Usuwanie przebarwień i plam naskórnych – ile zabiegów potrzeba?

Ilość i częstotliwość sesji ustalana jest na bazie indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Zwykle wystarczy od około 2. do 3. zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych. Odstęp pomiędzy sesjami to zwykle 6-8 tygodni. Pomiędzy zabiegami może zostać zalecona jeszcze dodatkowa kuracja wspomagająca np. przy użyciu specjalnych maści czy opatrunków. Warto zapoznać się także z zaleceniami bezpośrednio po zabiegu, które pomogą zachować lepszy efekt, jak np. unikanie słońca, unikanie produktów spożywczych wywołujących alergie skórne, pielęgnacja skóry specjalnymi, delikatnymi kosmetykami.

 

Jak wygląda laserowe usuwanie przebarwień?

Laserowe usuwanie przebarwień polega na koncentracji wiązki światła w miejscu występowania przebarwień. Laser przenika do chorobowo zmienionych fragmentów skóry i za pomocą laserowej wiązki rozgrzewa je, co po czasie powoduje obkurczenie i zanikanie zmian. Wiązka światła zostaje wyłapana jedynie przez nadmiernie zgromadzoną melaninę, dzięki czemu pozostałe fragmenty skóry bez przebarwień są całkowicie bezpieczne. Po kilku dniach od zabiegu może nastąpić złuszczanie skóry i wydalanie przebarwień przez organizm, w efekcie czego dochodzi do ich znacznej redukcji.

 

Jakie są efekty po zabiegu?

Najbardziej zadowalające efekty można osiągnąć po wykonaniu serii zabiegów. Bezpośrednio po nich można odczuwać delikatne pieczenie, a nawet swędzenie, jednak bezwzględnie należy unikać nadmiernego dotykania czy drapania miejsc poddanych działaniu lasera. Po kilku dniach od zabiegu może nastąpić złuszczanie skóry, które nie powinno być powodem do niepokoju. Złuszczanie sprawia, ze przebarwienia zaczynają blaknąć, aż z czasem całkowicie zanikają.

Lasery uszkadzają zewnętrzne warstwy skóry, pobudzając ją do odnowy i regeneracji. Laser rubinowy jest stosowany do usuwania nie tylko przebarwień, ale także usuwania tatuaży.

Peelingi medyczne mają na celu intensywną regenerację naskórka. Jeśli korzystamy z nich systematycznie, to z czasem możemy się pozbyć znamion i zmian pigmentacyjnych.

Mezoterapia igłowa kiedyś była stosowana, aby leczyć słuch, migrenę, a także problemy z żylakami. Dzisiaj z powodzeniem jest wykorzystywana w medycynie estetycznej.