Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry AZS jest przewlekłą chorobą związaną ze stanem zapalnym skóry , której towarzyszy charakterystyczny świąd oraz zliszajowacenie skóry.
Czytaj więcejAtopowe zapalenie skóry głowy
Atopowe zapalenie skóry głowy jest chorobą zapalną o podłożu alergicznym występującą zarówno na skórze gładkiej jak i owłosionej. Jest dolegliwością uciążliwą gdyż pojawiające się zmiany skórne wywołują silne swędzenie a co istotniejsze mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów w efekcie przyczyniając się do ich wypadania.
Czytaj więcejAsymetria ust
Pełne i kształtne usta to marzenie niejednej osoby. Zmysłowe usta sprawiają, że twarz wygląda na weselszą i bardziej atrakcyjną. Niestety natura nie wszystkich obdarzyła pięknymi ustami. Głównie to uwarunkowania genetyczne są odpowiedzialne za budowę oraz kształt ust. Dużą rolę odgrywają również inne czynniki – struktura i ukształtowanie zębów, kształt brody i wiek. Ponadto nie bez znaczenia są nawyki i przyzwyczajenia. Wąskie lub asymetryczne usta powodują wiele kompleksów, obniżają poczucie własnej wartości. Często problemem nie jest mała objętość, tylko asymetria ust. Istnieją jednak sposoby na pozbycie się asymetrii ust przy niekoniecznym ich powiększaniu.
Czytaj więcejProblem otyłości - przyczyny, leczenie i zabiegi
Problemu otyłości nie należy bagatelizować. Pogłębiająca się otyłość prowadzi do wielu niebezpiecznych powikłań, które w konsekwencji będą rzutować na nasze zdrowie i samopoczucie.
Czytaj więcejŁupież pstry - przyczyny, objawy, leczenie
Występowanie łupieżu pstrego to wstydliwy problem dotkniętych nim pacjentów. Nie ma jednak powodów do obaw, gdyż istnieją skuteczne sposoby leczenia tego problemu dermatologicznego. W tym artykule przedstawimy informacje na temat przyczyn, objawów oraz leczenia łupieżu pstrego.
Czytaj więcejCzyrak - przyczyny, objawy, występowanie oraz leczenie
Czyrak to częsty problem dermatologiczny wielu osób. W tym artykule omówiono szczegółowo przyczyny oraz objawy czyraków. Znajdziesz tu także informację dotyczące profilaktyki leczenia i zapobiegania występowaniu czyraka.
Czytaj więcejPękające naczynka
Pękające naczynka nazywane także „pajączkami” są nieestetycznym defektem pojawiającym się najczęściej na skórze twarzy, nóg i dekoltu i są problemem znacznie częściej dotykającym kobiet niż mężczyzn. Same w sobie nie są dolegliwością natury medycznej natomiast nie należy ich ignorować, gdyż mogą one być zapowiedzią pojawienia się w przyszłości żylaków kończyn dolnych.
Czytaj więcejNadmierne owłosienie
Ciało ludzkie pokryte jest meszkiem, który w okresie dojrzewania, poprzez wzrost poziomu androgenów przekształca się w wzmocnione i ciemne włoski. Różne obszary ciała reagują z inną wrażliwością na działanie hormonów odpowiedzialnych za pojawienie się owłosienia. Najwrażliwszymi miejscami są okolice łonowe, pachowe oraz klatka piersiowa u mężczyzn. Nieprawidłowe działanie hormonów często skutkuje nadmiernym owłosieniem. Zaburzenie to nazywane jest hirsutyzmem. Problem nadmiernego owłosienia może pojawić się nie tylko u kobiet czy mężczyzn, ale również u dzieci.
Czytaj więcejWorki pod oczami
Przyczyny worków pod oczami
Worki pod oczami mogą pojawiać się z różnych powodów, nawet tak pozornie błahych jak nieprzespana noc. Powstanie opuchlizny dolnych powiek jest wynikiem zastojów limfy w tkankach podskórnych. Skłonność do tej przypadłości często pojawia się z wiekiem lub też można ją odziedziczyć po rodzicach. Worki pod oczami mogą pojawiać się na skutek stosowania niewłaściwej, źle zbilansowanej diety oraz nadmiernego stosowania soli, jak również niewystarczającej ilości przyjmowanych płynów. Choroby nerek, tarczycy, serca czy też przewlekła niewydolność żylna mogą sprawić, że zaczyna gromadzić się w organizmie woda.
Czytaj więcejOstuda
Ostuda co to takiego? Ostuda to inaczej ostro odgraniczone, przebarwione, symetryczne plamy występujące na policzkach, czole, karku lub górnej wardze, które pojawiają się bez poprzedzającego i towarzyszącego stanu zapalnego.
Czytaj więcejMezoterapia skóry głowy
Zabieg mezoterapii cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów, ponieważ jest to jedna z najskuteczniejszych metod zatrzymywania procesów starzenia się skóry, poprawy elastyczności i jędrności oraz zahamowaniu wypadania włosów. Mezoterpia skóry głowy to efektywny sposób w walce z problemem wypadających włosów, łysieniem,czy przesuszeniem skóry głowy poprzez poprawę ukrwienia, pobudzenie krążenia oraz rewitalizację mieszków włosowych.
Czytaj więcejPowiększanie ust
W ostatnich latach zabieg powiększania ust zyskał ogromną popularność w gabinetach medycyny estetycznej. Jest to stosunkowo szybki i prosty zabieg, dzięki któremu można cieszyć się pięknymi, pełnymi ustami od razu po wygojeniu się ewentualnych ran. Ze względu na duże zainteresowanie zabiegiem, pojawiają się coraz to nowsze preparaty do wypełniania ust, a także techniki, które pozwalają przeszkolonym specjalistom dobrać odpowiedni kształt oraz wielkość, aby powiększone usta wyglądały jak najbardziej naturalnie, a klienci byli zadowoleni. W Klinice Murano w Warszawie lekarz medycyny estetycznej po wstępnej konsultacji dobierze odpowiedni preparat oraz metodę powiększania ust, aby pacjenci mogli pozbyć się kompleksu i czuli się pewni siebie
Czytaj więcejNadpotliwość - dłoni, pach, stóp
Proces pocenia się jest dla ludzkiego organizmu odruchem naturalnym, pozwalającym utrzymać odpowiednią temperaturę ciała oraz ułatwiającym wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. W poceniu się podczas upałów czy w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego nie ma nic niepokojącego, jest to zjawisko fizjologiczne, dzięki któremu nie dochodzi do przegrzania się organizmu. Problem zaczyna pojawiać się wtedy, gdy pocimy się nieoczekiwanie, niezależnie od pory roku oraz przy braku większej aktywności. Zjawisko takie nazywane jest nadpotliwością i jest bardzo krępującą przypadłością dla osób na nią cierpiących ale również dla otoczenia chociażby z powodu brzydkiego zapachu. Problem dotyczy w głównej mierze nadpotliwości stóp, nadpotliwości pach oraz nadpotliwości dłoni.
Czytaj więcejŁysienie plackowate
Łysienie plackowate jest to przewlekła choroba zapalna, w wyniku której następuje uszkodzenie mieszków włosowych i dochodzi do rozległego, obszarowego wypadania włosów. Z czasem na głowie pojawia się coraz więcej ognisk bez włosów, które kształtem przypominają plamy o średnicy od 5 do 10 centymetrów. Tego typu zmiany mogą powstawać nie tylko na owłosionej skórze głowy, lecz także w innej okolicy owłosionej np. na brwiach czy brodzie.
Czytaj więcejCellulit na udach
Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, któremu towarzyszą obrzękowo-włókniste zmiany tkanki podskórnej. Pojawia się najczęściej po okresie dojrzewania nasilając się w okresie ciąży, menopauzie i w zaburzeniach hormonalnych. Efektem tego jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry bioder, ud, pośladków czy ramion. Na skórze tych partii ciała mogą pojawiać się guzki i zgrubienia, powodując czasem ból.
Czytaj więcejWłókniak
Włókniak – informacje
Włókniak jest łagodnym nowotworem skóry, który wywodzi się z tkanki łącznej. Włókniaki dzielą się na włókniaki twarde i miękkie.
Czytaj więcejOpuchlizna twarzy
Opuchlizna na twarzy jest niepokojącym objawem nieprawidłowości organizmu. Niezależnie od tego, czy opuchlizna twarzy pojawia się regularnie czy są to pojedyncze incydenty, należy zdiagnozować problem, ustalić przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie, ponieważ może to być pierwszy objaw chorób ogólnoustrojowych. Obrzęki oraz opuchlizna mogą lokalizować się w różnych częściach twarzy, w zależności od przyczyny powstawania problemu.
Czytaj więcejDermabrazja
Dermabrazja jest to jeden z zabiegów kosmetycznych, który polega na mechanicznym złuszczeniu naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej przy pomocy specjalnego urządzenia. Celem zabiegu jest wygładzenie skóry oraz spłycenie blizn.
Czytaj więcejSucha skóra
Sucha skóra – objawy
Skóra stanowi barierę pomiędzy środowiskiem zewnętrznym, a wewnętrznym. Chroni organizm przed infekcjami oraz uczestniczy w procesach homeostazy. W przypadku nieprawidłowej struktury skóry, wzrasta ryzyko przedostania się niepożądanych drobnoustrojów w głąb skóry oraz gojenie ran jest dużo cięższe w przebiegu leczenia. Sucha skóra stanowi problem wielu osób, w szczególności kobiet. Objawia się nieprzyjemnym napięciem, zaczerwienieniem, a często również łuszczenie się skóry. Zwykle skóra sucha jest cienka, z widocznymi naczynkami krwionośnymi. Wpływa to niestety na szybsze pojawianie się zmarszczek, a zatem szybsze starzenie. Skóra sucha rzadko jest problemem wrodzonym, zwykle pojawia się z wiekiem i obejmuje nie tylko obszar twarzy, ale również całego ciała. Wraz z wiekiem obniża się zdolność skóry do produkcji lipidów.
Czytaj więcejPlamy wątrobowe
Plamy wątrobowe – informacje
Plamy wątrobowe, inaczej nazywane plamami pigmentacyjnymi lub starczymi, zazwyczaj pojawiają się po 40. roku życia, a także u osób, które często się opalają. W grupie ryzyka są również osoby o jasnej, wrażliwej na słońce karnacji, a także kobiety w ciąży. Nazwa plam nie jest związana z chorobami wątroby, a jedynie z barwą, podobną do koloru wątroby. Nie są groźne dla zdrowia, jednak nie należy ich bagatelizować, ponieważ ich występowanie może zwiastować pierwsze objawy nowotworu skóry, które wyglądem przypominają początkowe stadium np. czerniaka. Plamy wątrobowe są nieco ciemniejsze i większe od piegów, ich kształt może być nieregularny, a w niektórych obszarach plamki mogą być pozbawione pigmentu. Plamy starcze zlokalizowane są na dłoniach, twarzy, dekolcie, ramionach oraz w miejscach wystawianych na ekspozycję słoneczną.
Czytaj więcejBruzdy nosowo- wargowe
Bruzdy nosowo- wargowe to nic innego jak pionowe linie na twarzy, przebiegające od kącików ust aż do skrzydełek nosa. Na skórze twarzy pojawiają się jako pierwsze, zaczynają być widoczne już po 25 roku życia. Są wyjątkowo nie lubianym rodzajem zmarszczek gdyż umiejscowione są w centralnej części twarzy a wraz z wiekiem pogłębiają się i ciężko je zatuszować chociażby fluidem czy pudrem.
Czytaj więcejŁuszczyca krostkowa
Łuszczyca krostkowa jest rzadką odmianą łuszczycy pospolitej, jednak bardzo ciężką w przebiegu oraz leczeniu. W niektórych przypadkach nieleczenie łuszczycy krostkowej może doprowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań, a nawet śmierci. Prawdopodobieństwo występowania tej choroby jest częstsze u kobiet niż u mężczyzn.
Czytaj więcejZaskórniki zamknięte
Zaskórniki są zmianami powstającymi na skutek nadmiernego wydzielania sebum oraz niewłaściwego złuszczania się naskórka. Dotyczą najczęściej osób, które mają cerę tłustą lub mieszaną. Występowanie ich jest skutkiem zatykania się porów skórnych przez wydzielający się łój.
Czytaj więcejPrzebarwienia na twarzy
Przebarwieia na twarzy - informacje
Przebarwienia na twarzy to nierównomierne zmiany skórne, powstające najczęściej w wyniku zaburzeń czynnościowych komórek, które są odpowiedzialne za wytwarzanie melaniny. Rozróżnia się kilka rodzajów przebarwień. Typowe przebarwienia, które powstają pod wpływem promieniowania słoneczecznego to piegi, czyli liczne, gładkie, niergularne plamki o jasno lub ciemnobrązowej pigmentacji, które zazwyczaj zlokalizowane są na twarzy i w okolicach wystawianych na działanie promieniowania UV. Piegi zwykle powstają przed 2. rokiem życia i z wiekiem ich liczba przybywa. Są one uwarunkowane genetycznie.
Czytaj więcejŁuszczyca głowy
Łuszczyca głowy to nawrotowa, przewlekła choroba skóry o charakterze zapalno-proliferacyjnym. Jest jedną z genetycznie uwarunkowanych chorób dotykających ok. 2% populacji. Charakteryzuje się wystąpieniem grudek i łuskowatych blaszek.
Czytaj więcejKurze łapki
Kurze łapki powstające wokół oczu to nic innego jak pierwsze zmarszczki będące oznaką starzenia się skóry. Zauważyć je można już po 25 roku życia, na początku są bardzo delikatne, widoczne tylko przy uśmiechu jednak z wiekiem stają się głębsze i coraz bardziej zauważalne.
Czytaj więcejBrodawka łojotokowa
Brodawki łojotokowe to łagodne zmiany skórne , pojawiające się w dowolnym miejscu na ciele, choć zazwyczaj lokalizują się na tułowiu kończynach górnych, twarzy (brodawka na powiece, brodawka łojotokowa na policzku) oraz owłosionej skórze głowy (brodawka łojotokowa na skórze głowy). Zmiany te mają charakter rogowaciejącej narośli.
Czytaj więcejBlizny po trądziku
Blizny po trądziku – przyczyny
Blizny potrądzikowe są to trwałe zmiany powstałe w wyniku utraty tkanki. Najczęściej pojawiają się w przypadku niewłaściwej pielęgnacji lub złego leczenia trądziku.
Czytaj więcejŁysienie androgenowe
Łysienie oznacza w skrócie – wypadanie ponad 100 włosów dziennie. To coraz częściej obserwowana dolegliwość kliniczna, z jaką borykają się mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci. Może to być stan o charakterze okresowym, długoterminowym (ustępuje po usunięciu przyczyny wypadania) lub trwałym doprowadzającym do nieodwracalnej utraty włosów na ograniczonej powierzchni ciała, a nawet obejmującym całą skórę głowy.
Czytaj więcejBliznowiec
Bliznowiec jest to tak zwany keloid, czyli nadmiernie rozrośnięta tkanka łączna włóknista, która zwykle powstaje w miejscu uprzedniego uszkodzenia skóry. Zwykle bliznowiec nie powoduje żadnych dolegliwości, jednak pacjent może odczuwać dyskomfort estetyczny. Bliznowiec należy odróżnić od blizny przerostowej Najczęściej spotykane są u osób w wieku 10-30 lat, gdyż właśnie w tym okresie procesy wzrostu i syntezy kolagenu są najbardziej nasilone.
Czytaj więcejHirsutyzm
Hirsutyzm jest to schorzenie polegające na występowaniu nadmiernego owłosienia w okolicach androgenozależnych u płci żeńskiej. Do tych okolic należą: obszar nad górną wargą, podbródek, kark, klatka piersiowa, okolica lędźwiowa, brzuch, jak również uda czy stopy.
Czytaj więcejCenie pod oczami
Cienie pod oczami mogą stanowić przejściowy problem, pojawiają się kiedy np. jesteśmy zmęczeni lub mamy za sobą nieprzespaną noc bądź mogą być przypadłością, która jest genetyczna i towarzyszy nam od zawsze. Bez względu na to jaki jest powód ich powstania stanowią one defekt kosmetyczny i powodują dyskomfort u osoby je posiadającej. Cienie pod oczami sprawiają, że twarz wygląda na starszą, przemęczoną, mogą również sygnalizować objawy choroby.
Czytaj więcejSzczelina odbytu
Szczelina odbytu objawia się jako podłużne, bardzo bolesne pęknięcie/rozerwanie błony śluzowej wyściełającej kanał odbytu. Można rozróżnić dwa rodzaje schorzenia:
Czytaj więcejPękające paznokcie
Pękające paznokcie - Paznokcie zbudowane są z wielu struktur. Paznokcie u rąk i stóp głównie składają się z keratyny, a pozostałe składniki to woda, wapń oraz lipidy. Płytka paznokcia przybiera różny kolor w zależności od unaczynienia skóry pod nią. Są one niezwykle unerwioną częścią ciała. Z macierzy paznokcia wyrasta zrogowaciała płytka paznokciowa, która posiada trzy warstwy: grzbietową - zbudowana jest z bardzo przylegle rozłożonych zrogowaciałych komórek, pośrednią – zrogowaciałe komórki są w niej luźno rozmieszczone oraz z najbardziej wewnętrznej warstwy – nabłonka.
Czytaj więcejBruksizm
Bruksizm określany jest jako stereotypowa, nadmierna aktywność mięśni żwaczy polegająca na zgrzytaniu zębami i ich zaciskaniu. Nawykowe, niekontrolowane zaciskanie i zgrzytanie zębami odbywa się zarówno w czasie zwarcia nawykowego, jak i w czasie artykulacji. Ma ono zazwyczaj miejsce w czasie nocnego odpoczynku, ale objawybruksizmu mogą występować również w ciągu dnia. Bruksizm jest problemem powszechnym, ponieważ cierpi na niego od 10% - 15% populacji i znacząco upośledza codzienne funkcjonowanie.
Czytaj więcejBrodawki
Choroby wirusowe tj. brodawki zwykłe, brodawki stóp, brodawki płaskie, brodawki narządów płciowych (kłykciny) to jedne z najczęściej spotykanych zmian skórnych w praktyce klinicznej. Wywoływane są one przez wirusy brodawczaka ludzkiego HPV (human papillomavirus). Obecnie scharakteryzowano ponad 120 typów wirusów HPV wywołujących różne powinowactwo do skóry i błon śluzowych. Ogólnie rodzinę wirusów brodawczaka ludzkiego podzielić można na grupy o niskim potencjale onkogennym tj.: HPV 6, 11 jak i o wysokim potencjale onkogeny tj. HPV 16, 18 i 31,33.
Czytaj więcejBielactwo
Bielactwo (vitiligo) to przewlekła choroba depigmentująca skórę o podłożu autoimmunologicznym. Patogeneza jest niezwykle złożona i nie do końca poznana. Bielactwo dotyczy około 1% populacji, a częstość zachorowań u obu płci jest zbliżona. Choroba ta zwykle rozpoczyna się między 10. a 30. rokiem życia.
Czytaj więcejKaszak
W medycznym mianownictwie kaszak znany jest pod nazwą cysty naskórkowej. Jest to dość powszechna przypadłość, dlatego też wiele osób pragnie dowiedzieć się, co to jest kaszak. Warto podkreślić, że kaszak nie ma charakteru nowotworowego.
Czytaj więcejTłuszczak
Tłuszczaki to dość powszechny problem, z jakim pacjenci zgłaszają się do gabinetu lekarza dermatologa. Szczególnie problematyczny pod względem estetycznym jest tłuszczak na szyi oraz tłuszczak na brzuchu. Niepokój może wzbudzić tłuszczak w piersiach.
Czytaj więcejŁojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to powszechna, przewlekła choroba charakteryzująca się zmianami rumieniowo-złuszczającymi umiejscowionymi przede wszystkim na owłosionej skórze głowy, twarzy oraz klatce piersiowej. Uważa się, że zapalenie łojotokowe skóry dotyczy nawet 3% populacji.
Czytaj więcejLiszaj
Liszaj to określenie opisujące zróżnicowaną klinicznie grupę schorzeń dermatologicznych. Są to dermatozy przewlekłe o nie do końca jasnej etiologii. Do tej grupy może zaliczyć liszaja płaskiego, twardzinowego oraz liszaja rumieniowatego.
Czytaj więcejMikrodermabrazja
Mikrodermabrazja to nieinwazyjny i bezpieczny zabieg mający na celu złuszczenie powierzchownej warstwy naskórka. Mikrodermabrazję można nazwać peelingiem mechanicznym, dzięki któremu martwe komórki naskórka ulegają usunięciu.
Czytaj więcejDepilacja laserowa
Depilacja laserowa to zabieg usunięcia niechcianego owłosienia przy użyciu wiązki lasera. Na czym ten zabieg polega? Podczas zabiegu dochodzi do uszkodzenia komórek reprodukcyjnych oraz zniszczenia cebulki włosa, co pozwala na pozbycie się niechcianego owłosienia.
Czytaj więcejGrzybica paznokci
Grzybica paznokci (onychomikoza) jest powszechnie spotykaną chorobą w gabinecie lekarza dermatologa. Wywołują ją w większości dermatofity z rodzaju Trichophyton. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet 10% populacji.
Czytaj więcejŁuszczyca
Łuszczyca to przewlekła choroba dermatologiczna, która cechuje się zwiększoną proliferacją naskórka. W etiologii choroby mają swój udział czynniki genetyczne, immunologiczne, jak i zapalne. Tło genetyczne choroby potwierdza między innymi fakt, iż obecność łuszczycy u obojga rodziców wiąże się z 70% ryzykiem wystąpienia tego schorzenia u dziecka.
Czytaj więcejBostonka
Choroba bostońska, w medycznym mianownictwie znana jest pod nazwą choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, co to jest bostonka? Bostonka jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez enterowirusy (najczęściej są to wirusy Coxsackie oraz enterowirus 71).
Schorzenie wywoływane przez wirus bostoński dotyka najczęściej dzieci poniżej 10 roku życia, jednak choroba może występować również u dzieci starszych i osób dorosłych.
Okres wylęgania choroby, czyli czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów wynosi średnio od 3 do 5 dni. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową (kaszel, kichanie) oraz przez kontakt z wydalinami (np. z kałem chorego, w którym obecne są wirusy).
Rumień zakaźny
Rumień zakaźny (łac. erythema infectiosum) jest chorobą wysypkową charakterystyczną dla wieku dziecięcego. Przyczyną choroby jest zakażenie parwowirusem B19. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową (kaszel, kichanie), ale możliwe jest także przeniesienie zakażenia na płód drogą łożyska oraz zakażenie drogą krwiopochodną (na przykład przez przetoczenie krwi).
Czytaj więcej